כייסות, איך אפשר?

קטגוריה: כלכלת ארגנטינה פורסם ב10 מרץ 2013 טל איפרגן
כניסות: 4093
כייסות בארגנטינה

לב בואנוס איירס, חצות של יום חול, אשה נאה צועדת במגפיים גבוהות, בחצאית מיני שחורה אל עבר הבנק. צעיף לבן עוטף את צווארה ועל כתפה הימנית מונח תיק עור בצבע חרדל. היא עוצרת בקיוסק סמוך כדי לקנות בקבוק מים וגומי לעיסה. היא מניחה את תיקה הפתוח למחצה מול סורגי הברזל המגנים על הקיוסק ומבקשת דרך החלון הקטן את שברצונה.
יש לה אבן קטנטונת באחת הרגליים, כזו שלא מניחה ללכת בשלווה, אז היא מתכופפת, פותחת את רוכסן המגף, חולצת אותו ומנערת. "סניורה" קורא לה המוכר המבוגר והיא מתנצלת, בזמן שמפשפשת בתיק העור במטרה למצוא את הארנק. אין ארנק. היא מביטה לצדדים. היא יודעת שהארנק הונח שם בשעת בוקר מוקדמת, ויתרה מכך, היא יודעת שבו כל עולמה. החל מכרטיסי אשראי ועד למכתב אהבה שכתב לה אהוב יחיד. בארנק, תמונות של בנה הקטן שנלקח ממנה לפני כשנתיים וכסף מזומן אותו חסכה, כדי לקנות לו את הלגו שרצה. באותו יום תכננה לנסוע אליו, ל"אוליבוס", אל המשפחה המאמצת.


שוק תלפיות, שכונת הדר, חיפה. אשה מבוגרת כבת שבעים צועדת לאט בין דוכני הפירות. חמישי בשבוע, למחרת תבשל לקראת שבת המלכה, הילדים והנכדים כולם מגיעים להתארח. מזה חודש ימים שלא הגיעו לבקר.
היא קונה תפוזים זהובים, שזיפים רכים ותמרים. היא ניגשת לדוכן התבלינים, בוחרת נענע טריה, כוסברה, פטרוזיליה ושמיר. היא מריחה את כולם ומשלמת. ממשיכה אל דוכן הירקות, אל דוכן הדגים. יש לה תיק משובץ על גלגלים אליו היא מכניסה את הכול. תיק יד נוסף ובו ארנק, מכשיר נייד דור ישן וספר תהלים, מונח על כתפה. היא אוחזת חזק. לא מספיק חזק מסתבר. גבר צעיר וצנום כבן עשרים חוטף לה את התיק ומותיר אותה שם, עם תיק גלגלים ופחדים. שבוע לאחר מכן אנו נפגשות במקרה באוטובוס, אני מתיישבת לצידה והיא מספרת. מבקשת שאסגור את התיק.


לאחרונה אני שומעת לא מעט סיפורים דומים. תיקים נחטפים, ארנקים נשלפים בהסח דעת וסמארטפונים נגנבים באור היום. בביקורי האחרון בארגנטינה, סכין יפני חתך תיק גב למול עיניי ברכבת צפופה. בעל הסכין סימן לי להתנהג יפה ולשמור על שתיקה. מאוחר יותר, באותו יום, ראיתי כיצד אנשי מוסך שודדים אשה זקנה שהליכתה מקשה עליה. באלימות, הם לקחו לה את התכשיטים, את התיק, ואת התקווה להירדם בלילה בלי תרופות.

בשכונות העוני בבואנוס איירס, ב-VILLAS MISERIAS, משתמשים בילדים קטנים לשם כייסות. ילד מפויח ניגש לאדם המסומן ומסיח את דעתו. במקרה הטוב, בעת רחמים, נשלף ארנקו של מלטף הילד מבלי שירגיש. במקרה הטוב פחות, שולף הארנק הוא האדם המסומן בעצמו, זה שמעוניין לתת לילד התמים "פסו" (המטבע הארנטינאי). ברגע שהארנק יוצא מהתיק הוא לא חוזר. סכין חדה ומאיימת דואגת לכך.
לא מעט תיירים נקלעים למצבים אלימים של כייסות. התיירים מופשטים מבגדיהם, מוכים, ולסיום מושלכים בשפל כשבידם מפת העיר בלבד. סיפורים קורעי לב, מובאים למסך הטלוויזיה מידי יום ומתעדים מקרים שונים שתכליתם זהה. גזילה.

לסבתא שלי זכרונה לברכה הייתה "קולקציית תיקי שודדים". לא אחת חתכו לה תיק ושלפו ממנו ארנק. לרוב היו בו מטבעות ספורות בלבד ואסימון ישן שיביא מזל.
בפעמים בהן סבתא שלי, הגיבורה, לא הכתה את הכייס או צעקה עליו בקולי קולות, היא נאלצה לחזור ברגל אל הדירה החשוכה, תוך כדי שהיא מקללת את עלובי החיים אשר גונבים כך. היא הייתה מגיעה, תופרת את התיק שנחתך ומקווה שנותרו מטבעות ספורות אחרות בקופת החרסינה המעוטרת.

איך זה מרגיש?

נורא.
כייסות לרוב מתייחסת לגנבת ארנק או כסף מתיקו של אדם מבלי שישים לב. לפתע, אדם קולט שמה שהיה לו כבר אינו, ומתחיל לשחזר מה נלקח ומה עלול לעשות הכייס עם דבריו האישיים. מעבר לטרחה שבהנפקת כרטיסי אשראי חדשים, כרטיס קופת חולים חדש, רב קו חדש, וההגעה הפיזית למשרד הפנים על מנת להנפיק תעודת זהות חדשה ולשלם על כך, מעבר לכל אלה הנשדד חש עירום. מישהו הפשיט אותו, הותיר אותו חשוף, עירער את בטחונו. מה גם שלכסף המזומן אין ביטוח, ואין לדעת כמה טרח הנשדד וכמה עבד קשה עבור הכסף הנעלם.

במקרים אחרים מתייחסת הכייסות לחטיפה אלימה של התיק, תוך כדי איום. באלה המקרים, לא פעם הנשדד המבוהל רואה את פני השודד. הכוח הפיזי גורם לכל ה"תיק" הזה להיות כבד הרבה יותר. היינו הך, התחושות המעיקות הן זהות. וכשאני שומעת שלאחרונה, כאן, ב"מדינת כחול-לבן" שלי, אנשים גונבים באופן חופשי ובמצפון נקי, אני מזדעזעת.

למה?

אני מודעת לעוני. אני יודעת שיש מפרנסי משפחות שאין להם מספיק כסף כדי לקנות כיכר לחם טרי. אורז לבן. תפוחי אדמה לפירה. ראיתי לא אחת את המקרר שלי ריק.
אני יודעת שהיום ילד דורש נעלי "Nike" חדשות ואייפון 5, ויודעת כמה קשה להסביר לילד שאי אפשר כי אין. אני יודעת כמה מתחשק לנו לעתים לשמח אדם שיקר ללבנו: זר פרחים, תכשיט, שעון. אבל זו לא הדרך. גם אם השודד רעב ללחם הוא לא יכול להשאיר אשה זקנה רועדת בשוק. גם אם הוא מוכרח לקבל תרופות שאין לו גישה וכסף להן הוא לא יכול לגנוב לאימא שלי או לכל אימא אחרת, את הארנק. לא מעניינות אותי סיבותיו, תהיינה אשר תהיינה, אינני מקבלת אותן.

מה נעשה?

אני חושבת שבראש ובראשונה המשטרה מוכרחה להתערב. להיות נוכחת בפינות שמועדות לפורענות. מצלמות מוכרחות להיות מותקנות סמוך לבנקים, במקומות עבודה, באוניברסיטאות, ברחובות מסוימים, ובכלל. מרתיח אותי שחברות הסלולאר מחייבות בעלות כה גבוהה בעבור ביטוח. מרתיח אותי שעל הנשדד לשלם קנס בעבור גנבה. כל כרטיס חדש עולה ביוקר, דבר שללא ספק נותן לגיטימציה להמשיך ולכייס. קטונתי, אינני יודעת מה לעשות כדי להתמודד עם התופעה, רק חשה שבלהותיר אותה קיימת ובלקבל שהיא בפשוטה נמצאת, עלול לגרום לה להחמיר.

גונב מגנב פטור

ואסיים בסוף טוב. לפני מספר ימים סיפרה לי מכרה ש"גם אותה כייסו" במקום עבודתה. היא השאירה את תיקה פתוח ויצאה להפסקת הצהריים המסובסדת שלה. כששבה שבעה נוכחה לדעת שאחד העובדים, לכל הנראה, שלף לה אותו מהתיק. היא מיד ביטלה את כרטיסי האשראי כולם ובמשך ימים בחנה מי מהעובדים מסוגל היה לעשות זאת?

חלף שבוע, ארנק חדש, תמונות ארנק חדשות, תעודת זהות חדשה ושיחת טלפון. אחד מעובדי הניקיון מעוניין להיפגש. בצהריים הם סעדו יחד. עובד הניקיון מסר לה את הארנק בשלמותו. הוא סיפר לה שהוא נכנס לנקות את משרדה בזמן מעשה. הוא סגר אחריו את הדלת ושאל את הגנבת, "למה?"

הגנבת השפילה מבט. לא הייתה לה תשובה הגיונית מאשר קלות. כסף חינם. בושם חדש. היא לא הייתה מוכנה למסור לו את הארנק מחשש שיחשוף את שעשתה. רק לאחר שהבטיח לה שלא יספר היא הסכימה והוא דרש, "אל תעשי זאת שוב".

מאת: טל איפרגן

ארגנטינה וישראל מציעות מענקים לפרוייקטים משותפים

קטגוריה: כלכלת ארגנטינה פורסם ב07 מרץ 2012 ISRARG
כניסות: 2354
ארגנטינה וישראל מציעות מענקים לפרוייקטים משותפים

ממשלות ארגנטינה וישראל יצאו בקריאה לפרוייקטי מחקר ופיתוח, בשיתוך פעולה בין חברות ארגנטינאיות קטנות ובין חברות מחקר ופיתוח ישראליות בתחומים טכנולוגים שונים. שתי החברות צריכות להדגים היבטים חדשניים ופוטנציאל יישומי בשוק. מחקרים אקדמאים יתקבלו בברכה גם כן.

המיזם מציע מענק בגובה 180,000$ אשר יכסה עד כ-50% מעלות הפרוייקט, כאשר את ה50% הנוספים על החברה המבצעת להשקיע בעצמה. המועד האחרון להגשת מועמדות הוא ה31 במאי 2012

קרא עוד...

עלייה מאמריקה הלטינית בשנות האלפיים

קטגוריה: כלכלת ארגנטינה פורסם ב21 אוקטובר 2011 ISRARG
כניסות: 2903

בין השנים 1999 – 2002 המשבר הפוליטי והכלכלי שפקד את ארגנטינה גרם למהלומה לענף הבנקאות, בעקבותיו נעלמו מיליארדי דולרים בפיקדונות ונוצרה פגיעה קשה במעמד הביניים במדינה. רוב יהדות ארגנטינה (200,000 איש בערך) הושפעה ישירות מהמצב. חלק בחרו בעקבות כך להתחיל מחדש ולעלות לישראל משום שראו בכך הזדמנות לשינוי במצבם.

קרא עוד...

סחר חופשי בין ישראל וארגנטינה

קטגוריה: כלכלת ארגנטינה פורסם ב23 אוגוסט 2011 יואל בלבצ'ן
כניסות: 2101

הסכם סחר חופשי בין ישראל לארגנטינהביוני 2010 נכנס לתוקף הסכם שנחתם בין ישראל וגוש המרקסור בדרום אמריקה, ללא ארגנטינה אשר לא אישרה את ההסכם עם ישראל. כתוצאה מאישרור החוזה על ידי ארגנטינה ב10 באוגסט 2011 ייפתח ב-9 בספטמבר איזור סחר חופשי בין ארגנטינה לבין ישראל.

ישראל היא המדינה הראשונה מחוץ לאמריקה הלטינית שחתמה על הסכם סחר חופשי עם גוש המרקוסור.

קרא עוד...