שירי לי ארגנטינה

כשקיבלתי על עצמי לכתוב כתבה על מה שקורה בארגנטינה מבחינה מוסיקלית בימים אלה, לא שיערתי שמדובר בכור היתוך, חוצה מגזרים, תרבויות ומדינות. 
ארגנטינה, אותה מדינה שהביאה לנו את כדורגלן העל ליונל מסי, האפיפיור פרנסיס ואת הזמרת הלאומית מרסדס סוסה ז"ל, מפתיעה עוד יותר כאשר מתחילים לחקור אותה קצת לעומק. אחד הדברים האהובים עליי ביותר זה מוסיקה, ולכן גם לקחתי את הפרויקט הזה על עצמי.
המוסיקה בארגנטינה מושפעת המון מהשורשים של העם הארגנטינאי, אך בניגוד להרבה מקומות בעולם בהם השורשים ברורים ואיתנים, בארגנטינה המצב הפוך, שורשיו של העם מגיעים משלל ארצות ברחבי הגלובוס.

ארגנטינה היא המדינה שמינית בגודלה בעולם, והנה עוד נתן 'יבש' אך חשוב לא פחות, בשנת 1895 אוכלוסיית ארגנטינה מנתה כ- 4 מיליון איש ועד 1914 גדלה האוכלוסייה 7 מיליון איש בקירוב!!! כלומר בכמעט 20 שנה הוכפלה כמות האוכלוסייה במדינה!!!
ואיך זה מתחבר למוסיקה שאלתם? מוסיקה הרי מורכבת למעשה מחוויות האנשים היוצרים אותה, מוסיקה משלבת בתוכה, תרבות, היסטוריה, פוליטיקה, חלומות ובעצם כל דבר שאתם יכולים לדמיין שאמן חווה במהלך חייו.
עצם העובדה שארגנטינה נבנתה למעשה על אוכלוסיית מהגרים השפיעה המון על המוסיקה, כשקולומביאני, קרואטי, סיני, צ'יליאני, ואורוגוואי נפגשים בסוף יום עבודה לשתות בירה בבר השכונתי, תהיו בטוחים שהמפגש הזה עומד להיות מעניין.

דוגמא לאחד השילובים האלה הם הצמד הבא, Luciano Pereyra מארגנטינה ו-Bueno Descemer מקולומביה.
ועוד שיר מעניין מוסיקאלית של אמנית ארגנטינאית בשם La Yegros שאלבומה השני יצא לא מזמן, ומאפיינת אותו העובדה שהוא נכתב בדרכים, בהשפעת הקהל והאנשים שפגשו La Yegros ולהקתה כאשר נדדו במשך שנתיים וחצי מהונגריה ועד מרוקו ואף הגיעו לוושינגטון די סי.

אין ספק שבימנו יש לכל המדיה החברתית השפעה ניכרת על הלך המוזיקה במדינה, ובאמת החיפוש הראשון ב Google ו-YouTube נתן לי שירים בספרדית (קסטֶזַ'אנוֹ) אך כאלה שמזכירים במידה ניכרת את המוסיקה ה'אמריקאית' סטייל אמינם, ריאנה ועוד. 
ושלא תבינו לא נכון, אני מאוד אוהב את הסטייל האמריקאי, אבל חיפשתי משהו יותר אותנטי לארגנטינה, יותר מקורי, משהו שיכיר לי את התרבות הארגנטינאית ברובד היותר עמוק שלה.

לאחר חפירות פה ושם ופנייה לכל דרום אמריקאי שאני מכיר ולא מכיר, הצלחתי למצוא מוזיקה ארגנטינאית שמכילה בתוכה שורשים חובקי עולם ותרבויות, מצאתי מדינה שמוסיקה היא אחד הדברים החשובים והמאחדים ביותר בה.

עוד יצירה מעניינת לא פחות שנתקלתי בה שייכת להרכב הפולק רוק הארגנטינאי Paloma del Cerro שעשה שילוב עם זמרת ארגנטינאית נוספת Miss Bolivia, השיר עצמו נקרא "Curandera curando".

יש אימרה בכדורגל הארגנטינאי שהולכת ככה:
Ole ole ole,
Ole ole ole ola
Ole ole ole,
Cada dia te quiero mas
Soy argentino.
Es un sentimiento y no me puedo parar.

אם אי פעם יצא לכם לראות משחק כדורגל אתם יודעים על מה אני מדבר...אז מסתבר שאימרה זו תופסת לא רק במשחקי כדורגל, אלא גם בהופעות.

בכל הופעה שיצא לי לראות ב YouTube הם מחליפים את "I'm Argentina" בשם האומן/הלהקה המופיעים. ולא משנה כמה מילים אני אכתוב פה ואנסה לתאר את התופעה המדהימה הזו, שום דבר לא יכול לתאר את החוויה, מתישהו אני מקווה לחוות אותה יותר מקרוב.


יותר מזה, אומרים שהקהל הארגנטינאי הוא הקהל הטוב ביותר בעולם, ותכלס אחרי שחפרתי על כל מיני סרטונים ב YouTube של הופעות בארגנטינה, אני מאוד נוטה להסכים עם הקביעה הזו.
כשיש לך 50,000 איש באיצטדיון וכולם שרים וקופצים בצורה אחידה, אין מילים לתאר את זה, פשוט תופעה תרבותית מדהימה. 


אז איך אפשר לסכם כתבה שרק גירדה את קצה הקרחון מבחינת מה שקורה עכשיו במוסיקה הארגנטינאית? בכלל לא יצא לנו לדבר פה על הטנגו שהגיע אלינו מהמדינה המיוחדת הזו, לא על העובדה שלהרבה מחוזות בארגנטינה יש סגנון מוסיקלי ייחודי משלהם עם כלי נגינה ייחודיים, וכמובן לבוש וריקוד מסורתיים לאותו מחוז.
אומרים על מוסיקה שהיא הדבר ה(אולי) יחיד בעולם שמסוגל לאחד אנשים ללא הבדל של דת גזע ומין, ואם קיימת מדינה שמוכיחה לנו עד כמה המשפט הזה נכון, זוהי ארגנטינה. 
עדיין לא הגעתי לארגנטינה במסעותי ברחבי הגלובס אבל היא בהחלט היעד הבא שלי, מקווה שנהנתם לקרוא, מוזמנים להגיב ולשתף בכיף, ולסיום קבלו את אחת הלהקות הנחשבות ביותר בארגנטינה 
Tan Bionica עם השיר שלהם Buenas Noches Otra Vez.

מאת: שי פיגנבאום

התחברו עכשיו לפורטל ארגנטינה-ישראל

ותוכלו לקבל עדכונים על כתבות, תכנים, דיונים בפורום ועוד.