טלנובלות ארגנטינאיות שעשו עלייה

נתחיל ברשימה קצרה של כמה מהטלנובלות היותר מפורסמות ששודרו ומשודרות בטלוויזיה בישראל:
  • המורדים שודרה בכל ערוצי הטלוויזיה.
  • קטנטנות שודרה בערוץ הילדים.
  • פלוריסיינטה וכמעט מלאכים שודרו בפוקס קידס כנגד כל הסיכויים.
  • ים של סודות שודרה בערוץ וויוה.
  • קשר דם ואהבת אמת, שודרו בערוץ וויוה פלטינה.

גם אנחנו, הצופים בישראל, מהווים חלק מהתופעה הגלובלית של טלנובלות. תופעה שהפכה את הז'אנר לשוק השקעות ריווחי מאד.

תארו לעצמכם עולם שבו יש אך ורק אופרות סבון שמשודרות בטלוויזיה 24 שעות ביממה. ערוצי טלוויזיה שלמים שכולם מוקדשים רק לטלנובלות. על המסך מופיעים רומנים, חיי נישואין וטרגדיות. וכאשר סוף סוף יש פתרון לעלילה הסבוכה והדרמטית, הרחובות בערים שלמות מתרוקנים ודוממים.

אל תדאגו, זה לא איזה מופע אימים או סרט עתידני. זה אמיתי ופופולארי מאד בברזיל, בארגנטינה ובמקסיקו. טלנובלות הן סדרות דרמה שנמרחות על פני מאות פרקים. אבל שלא כמו אופרות סבון מערביות, הן מגיעות לקו הגמר. כעת צופים בהן כ-2 מיליארד אנשים ברחבי העולם, כמעט שליש מאוכלוסיית העולם.

אוהדים, ביותר ממאה מדינות, דבוקים למסך ;מעל למיליארד דולר מושקעים בטלנובלות אלה מדי שנה והמספרים רק הולכים וגדלים. זהו אחד הז'אנרים בעלי הצמיחה המהירה ביותר בענף הטלוויזיה.

הורים רבים, גם בישראל, מספרים על ילדים שלמדו ספרדית מטלנובלה. רבים מהם שבגרו ויוצאים לדרום אמריקה במסגרת טיולים מאורגנים או עצמאיים, מוצאים את עצמם משפשפים את הספרדית הבסיסית שלמדו מהטלוויזיה.

הטלנובלה עוסקת בבעיות של בני הנוער, כמו הנשיקה הראשונה, הסקס הראשון, יחסים עם הורים, יחסים עם מורים, הנער השמן בכתה והנער יוצא הדופן בכתה. הטלנובלות פופולאריות מאד בקרב הדור הצעיר כי הן מספרות על הבעיות שאיתן מתמודד הנוער בכל העולם.

מפיקי הטלנובלות מצהירים שהם מתמודדים עם בעיות אלה של בני הנוער ברובד העמוק שלהם. הם שמים את הדברים על השולחן עד שנמצא להם פתרון, כשבסופו של דבר הפתרון יהיה תמיד חינוכי. האוהדים רוצים להדמות לכוכבים. הם קונים כל דבר שמשוייך להם: בגדים, משקפיים, שעונים, כובעים, מוסיקה ועוד... לאלה השוללים את התופעה עונים מפיקי הטלנובלות שהמען הוא הקהל, ואם שני מליארד אנשים במאה מדינות צופים בטלנובלות במשך מספר שעות ביום, זוהי הדרך היחידה בה צריך לשפוט אותה.

גם ישראל אינה חריגה בנוף זה. אופרות הסבון האמריקאיות, שיש להן התחלה אבל לא סוף, עלו לישראל בתחילת שנות ה-80 של המאה שעברה ונחשבו אז לחידוש מעניין בעולם הטלוויזיה המקומי המשמים. לפתע, מצאו עצמם אנשים רבים צמודים בשעות קבועות ביום למסך הטלוויזיה.

במהלך השנים קיבל ענף זה תנופה, כשהטלנובלות מאמריקה הלטינית בכלל ומארגנטינה בפרט החלו להגיע. לטלנובלות אלה יש התחלה וגם סוף, והן עוסקות בנושאים מלודרמטיים של המעמד הבינוני ובני הנוער. הטלנובלות מארגנטינה שבו את ליבם של בני הנוער בישראל, שחלקם כבר גדלו ויוצאים בהמוניהם לדרום אמריקה, מולדת הטלנובלות הספרדיות, לרוב, במסגרת של טיולים מאורגנים מראש עם קבוצת חבריהם לילדות או לצבא.

עולים שעלו לישראל מארגנטינה הופתעו לגלות שישראל מאוהבת בשפה הספרדית, בתרבות של אמריקה הלטינית ומעל לכל בטלנובלות הארגנטינאיות. עבור ישראלים רבים המתח של חיי היומיום נמוג בעת הצפייה בז'אנר טלוויזיוני זה.

מספר ערוצי טלוויזיה משדרים סדרות אלה בכל שעות היום, בעיקר הפקות ארגנטינאיות עם כתוביות בעברית. אפילו בקייטנות הקיץ מציעים לילדים אפשרות לצפות בטלנובלות האהובות עליהם.

המידע באדיבות חברת אופקים טורס המתמחה בטיולים מאורגנים למגוון יעדים בחו"ל

התחברו עכשיו לפורטל ארגנטינה-ישראל

ותוכלו לקבל עדכונים על כתבות, תכנים, דיונים בפורום ועוד.