20 שנה לפיגוע בשגרירות ישראל בארגנטינה

שגריר ארגנטינה לשעבר

לאחר קריירה דיפלומטית ארוכה והתמחות באמריקה הלטינית, הגיע יצחק שפי במרץ 1989 לבואנוס איירס, מלווה באישתו רחל, בכדי להתמנות כשגריר ישראלי בארגנטינה. שום דבר לא יכל לנבא לו כי לאחר שיסיים את התפקיד הוא יזכר כ"שגריר של הפיגוע".
ב-17 למרץ 1992 בשעה 14:45, שפי, במקרה, לא היה נוכח בשגרירות. הוא יצא לארוחת צהריים במעונו הפרטי, לאחר התעקשות של ביתו. כך, ניצלו חייו.

שפי, נזכר בדברים בביתו שבשכונת בית הכרם בירושלים, רגעים ספורים לפני צאתו לבואנוס איירס לאירועי הזכרון ה-20 לפגיעה.

באיזה מצב רוח אתה מגיע לארגנטינה?

הרגשות מעורבים. מצד אחד, הסיבה לנסיעה היא אירוע הזכרון לפיגוע בו נהרגו חברים ועמיתים לעבודה ונפגעו רבים. חוץ מזה, לחזור לעיר היפיפיה, הצער מתערבב עם השמחה.

איך אתה זוכר את היום ההוא?

בשבילי כל שנה היא כמו ט' באב עבור כל יהודי אדוק, מועד המסמל את הרס בית המקדש. השגרירות הזו, ברחוב ארושו, הייתה בשבילי כמו מקדש וראיתי אותה נהרסת. נשארתי עם התמונה של שגרירות שאמנם לא הייתה מפוארת, אבל מלאה בהסטוריה. היא הייתה שגרירות דרכה עברו אישים מישראל, דיפלומטים ופוליטיקאים. כל הסטוריית היחסים בין ישראל לארגנטינה ובין ישראל לקהילה היהודית בארגנטינה שרוייה בבניין.

מה הדבר הראשון שעולה לראש במצב כזה?

לא היו מחשבות. ניסינו להוציא לבנים בשביל להוציא אנשים שעדיין היו קבורים מתחת להריסות.אף דיפלומט לא מקבל הכשרה כיצד לפעול בטרגדיות כאלו.

ועבור דיפלומט ישראלי זה צריך להיות דבר שבשגרה לחשוב על דברים כאלו?

כן, זה חלק בלתי נפרד מהיות דיפלומט ישראלי. ושתמיד יש לצידך שומר ראש. לא מעבר לזה.

כיצד פעלו הרשויות המקומיות בארגנטינה?

אני מאמין שהם קיבלו שוק לא פחות מאיתנו. נכון שארגנטינה עברה מצבים קשים בימי הדיקטטורה ואפילו פיגועים על רקע פוליטי, אבל מעולם לא בסדר גודל כזה.

העזרה הפנימית הייתה המפתח

אני רוצה להגיד שלטרוריסטים היו מגעים עם גורמים מקומיים. על זה אין ספק. יש סדרה של שאלות שעד היום אין לה תשובות, כי ה-20 שנות החקירה לא הובילו לשום תוצאה ממשית.

איראין הואשמה בארגון הפיגוע נגד שגרירות ישראל בדיוק כפי שקרה שנתיים לאחר מכן, בפיגוע בAMIA. גם אתה חושב כך?

הסכנה שאיראן הראתה כמסוגלת לביצוע ב1992, גדולה הרבה יותר כיום. העובדה שהטרגדיות לא חזרו על עצמן בבואנוס איירס היא בגלל שישראל הפיקה את הלקחים משני הפיגועים. אבל הדיפלומטים הישראלים נמצאים בסכנה גדולה מזו שאנו היינו לפני 20 שנה. אם באותו הזמן, איראן פעלה בשלט רחוק, כיום הנוכחות האיראנית באמריקה הלטינית הרבה יותר ממשית, אם ניקח בחשבון את מה שקורה בונצואלה, בוליביה ובאופנים רבים גם בניקרגואה. הם כבר לא זקוקים לשלט רחוק כי הם נמצאים באמריקה הלטינית. היום אני מבין שיש להם נגיעה צבאית בתבאות השונים באותן מדינות. כך שהסכנה בהחלט גדולה יותר.


מקור: La Nacion
ויקיפדיה: הפיגוע בשגרירות ישראל בארגנטינה

התחברו עכשיו לפורטל ארגנטינה-ישראל

ותוכלו לקבל עדכונים על כתבות, תכנים, דיונים בפורום ועוד.
עמוד הבית חדשות ומאמרים פוליטיקת ארגנטינה 20 שנה לפיגוע בשגרירות ישראל בארגנטינה